close
Nowy Sącz na weekend. część 5 – smakołyki z Ratuszowej

Nowy Sącz na weekend. część 5 – smakołyki z Ratuszowej

0udostępnień

Restauracja Ratuszowa mieszcząca się w budynku miejskiego ratusza to miejsce, które każdy miłośnik dobrych pierogów odwiedzić po postu musi. Pisaliśmy o nich już w 2016 roku, a podczas ostatniego wypadu do Nowego Sącza również tam gościliśmy. Tym razem w większym gronie, więc i więcej udało się zamówić.

Jedna uwaga zanim przejdziecie do recenzji. Będąc w Ratuszowej w październiku nie zrobiłem zdjęć menu, a rachunek płacił ktoś inny. Dlatego nie podaję cen.

W Ratuszowej koniecznie zamówcie do picia podpiwek. Robią go sami i jest przepyszny! Kwas chlebowy również jest pyszny. Oba napitki doskonale gaszą pragnienie i pasują do serwowanego w restauracji jedzenia.

A teraz już można zamawiać. Świetna była zupa grzybowa, kremowa, sycąca, pełna kawałków leśnych grzybów i lanych klusek.

Wielbię ozorki, to jedno z najprostszych i najpyszniejszych dań. W Ratuszowej można je zamówić w kremowym sosie ziemniaczanym. Do wyboru z ziemniakami lub (co polecam) kapitalnymi spaetzlami, czyli niemieckimi kluskami kładzionymi.

A teraz przechodzimy do tego, z czego Ratuszowa słynie. Do pierogów. Wybór ich jest ogromny. Z wody, smażone, pieczone, na słono i na słodko. Nie ma opcji, by ktoś nie znalazł jakiegoś smaku dla siebie. Najlepiej zamówić Misę pierogów. W jej skład wchodzą pierogi z kapustą, z soczewicą i boczkiem, ruskie, Galicyjskie (z kaszą gryczaną i serem), z mięsem, Sądeckie (z kiełbasą), z kaszanką i kapustą kiszoną oraz mięsno -kapuściane. Ciężko wybrać te najlepsze…

… bo wszystkie są po prostu pyszne. Sprężyste ciasto, nadzienia dużo – żal, że człowiek wyposażony jest tylko w jeden żołądek.

Świetne są Pierogi uzbeckie z baraniną. Mięso w pierogu bardzo soczyste, idealnie doprawione, o mocnym smaku. Pycha!

Warto spróbować również Pierogów z Łosic z boczkiem i ziemniakami. Muszę przyznać, że idealnie trafiły w mój smak.

Pierogi pieczone to kolejny powód, dla którego warto ratuszową odwiedzić. Chrupiące ciasto skrywa soczyste i gorące nadzienie. Serwowane z kwaśną śmietaną.

Podsumowując: jeśli lubicie dobrą polska kuchnię, to wpadnijcie do Ratuszowej. Jeżeli kochacie pierogi to wpadnijcie tu tym bardziej. Porcje są duże, a jedzenie pyszne. Bardzo dobra obsługa i klimatyczny wystrój to kolejne atuty restauracji. Te ostatnie jednak, z uwagi na pandemię i gastronomiczny lockdown, sprawdzicie niestety dopiero po ponownym otwarciu lokali. Na razie pozostaje zamawianie na wynos.

Polecam serdecznie.

Restauracja Ratuszowa – Rynek 1, Nowy Sącz

WWW i menu – http://cozjesc.info/restauracje/13-ratuszowa-restauracja-dom-pierogow#gsc.tab=0

Ten cykl powstał dzięki zaproszeniu Pana Prezydenta Ludomira Handzla, zastępcy Prezydenta Pana Artura BochenkaUrzędu Miasta w Nowym Sączu, Pana dyrektora Tomasza Baliczka z Wydziału Sportu i Turystyki, Muzeum Okręgowe w Nowym SączuMiasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu i Gościniec Galicyjski w Nowym Sączu. Serdecznie dziękujemy!

El Toro – najsmaczniejsza pizza w okolicy

#GASTROSPACER po Kielcach. Część 1

Dodaj komentarz