close
Kalmary na chrupko, morskie rozmaitości i niezgorsze sajgonki, czyli powrót do XEN

Kalmary na chrupko, morskie rozmaitości i niezgorsze sajgonki, czyli powrót do XEN

0udostępnień

Ostatni raz jadłem tam półtora roku temu. Wtedy była to dla mnie najlepsza miejscówka z azjatyckim jedzeniem w Kielcach. Porcje duże, smaczne i niedrogie. Przechodziliśmy akurat w pobliżu, więc postanowiłem, że wpadniemy i sprawdzimy, jak to wygląda obecnie.

 

Bar Azjatycki XEN mieści się na rogu ulic Sienkiewicza i Paderewskiego w Kielcach. Od Sienkiewicza wchodzi się w bramę, od Paderewskiego w podwórko.

 

lokal

 

 

Ot, klasyczny pawilonik z azjatyckim jedzeniem. Takie miejsca zwykle nie zachęcają wyglądem, ale często oferują świetne jedzenie w bardzo przystępnych cenach.

 

Zasiedliśmy do stolika i zajrzeliśmy w menu. Ja miałem ochotę na coś ostrego, więc wybrałem Rozmaitości morza na ostro (13,50 zł) żona, jako maniakalna pochłaniaczka sajgonek oczywiście wzięła sajgonki z surówką (7,50 zł) i kalmary na chrupko (16 zł).

 

Sajgonki. cena za sztukę – 2 zł, ale w zestawie z surówką 3 sztuki kosztują 7,50 zł. Sosy stoją na barze i można „częstować” się wedle potrzeby.

Sajgonki wyglądały dobrze:

 

sajgonki1 sajgonki2

 

 

Gorące i chrupiące, jak trzeba. Czas na degustację. Po Urban Markecie, na którym zjedliśmy najlepsze sajgonki w naszym życiu (Słodko – Kwaśna – chylę czoła!), wymagania nasze bardzo wzrosły. Kroimy:

 

sajgonki3

 

 

Wydaje mi się, że kiedyś w Xenowych sajgonkach było więcej mięsa. Teraz przeważa marchewka i cebula. W sumie nie najgorsze, ale do tych od Słodko – Kwaśnej dzielą je lata świetlne. Smaczne, ale to nie to. Na plus zapisuję doskonałe wysmażenie, chrupkość i doprawienie. Mimo wszystko chyba najlepsze w Kielcach (z miejsc, w których jadłem).

 

Kalmary na chrupko. Zaskoczył nas sposób podania – kalmary wjechały na stół w towarzystwie czipsów z krewetek.

 

kalmary1

 

200 g usmażonych w mące kawałków kalmarów z ryżem i surówką kosztuje 16 zł i powiem szczerze, że to dobra cena. Przede wszystkim nie są to krążki, tylko kawałki kalmarów, nieregularne, jakby cięte z tub na miejscu. Chrupkość zapewnia panierka z mąki (mogłaby być mocniej doprawiona).

 

kalmary2 kalmary3

 

 

Trochę nierówne – trafiają się kawałki mięciutkie, trafiają się kawałki gumowate. Smaczne, jeśli ktoś lubi kalmary to będzie zadowolony, bo porcja duża.

 

Rozmaitości mórz na ostro. Miałem ochotę na coś wyrazistego, a jednocześnie odbiegającego od schematycznej wieprzowiny czy kurczaka. Na talerzu, w towarzystwie surówki z białej kapusty i ryżu, znalazła się mieszanka owoców morza, ryby w panierce i warzyw w sosie.

 

rozmaitosci1 rozmaitosci2

 

 

Dobrze, że spróbowałem zanim sięgnąłem po sos chili do doprawienia ryżu. Danie jest naprawdę ostre! Warzyw nie ma zbyt dużo, stanowią może 15% głównych składników. Cebula, fasolka szparagowa usmażona na chrupko i nieco kapusty. Reszta to owoce morza i jeden kawałek ryby w panierce. Znalazłem małże, krewetki i kalmary pocięte w małe kawałki. Danie smaczne i wyraziste, ostre, ale ostrość nie zabiła smaku owoców morza. Surówka z białej kapusty świetnie tutaj pasowała, bo łagodziła ostrość sosu.

 

Podsumowując: XEN to może nie jest jakieś mistrzostwo świata, ale wśród kieleckich „chińczyków” wyróżnia się dla mnie na plus. Porcje spore i smaczne. Jedzenie na pewno lepsze niż w Sao Mai czy Barze Saigon, lepiej doprawione niż w Hanoi. Jeśli jesteście głodni, nie chcecie wydać dużo na obiad, chcecie zjeść coś azjatyckiego to XEN jest dobrym wyborem. Ja muszę wybrać się tam jeszcze na zupę pho, którą zauważyłem w menu dopiero przy wyjściu.

 

Bar Azjatycki XEN mieści się na ul. Henryka Sienkiewicza 53 w Kielcach. Poniedziałek – piątek czynne 9:00 – 21:00, sobota – niedziela 10:00 – 21:00. Dań w karcie 69, ceny od 7 zł (zupy) do 22 zł (kaczka i krewetki), średnia cena dania z ryżem i surówką to 13,50 zł. Przy zamówieniu powyżej 30 zł oferują bezpłatny dowóz.

 

PATRONUJEMY ! !!! ŻARCIE NA KÓŁKACH / Zjazd Food-trucków + Piknik + Impreza

Rewal, Trzęsacz, Pobierowo, czyli Simon tropi nadmorskie przysmaki

Dodaj komentarz