close
Soup Dog – nowe hot dogi w Krakowie

Soup Dog – nowe hot dogi w Krakowie

0udostępnień

Podłużna bułka z parówką albo kiełbasą to absolutna klasyka street foodu. Można ją zapewne znaleźć na każdym kontynencie. Jestem pewien, że nawet naukowcy na Antarktydzie jedzą hot dogi, tyle że tam ciężko o ulicę a i temperatura nie zachęca do jedzenia na zewnątrz.

W Krakowie ciężko było do tej pory o dobrego hot-doga. Odkąd mój ulubiony punkt na nowym dworcu kolejowym się zamknął, człowiek zainteresowany bułką z parówką musiał zdawać się na łaskę stacji benzynowych. Na szczęście od kilku tygodni sytuacja się zmieniła, a miejsce które powstało w przejściu przez kamienicę u zbiegu ulic Stradomskiej i Dietla, kusiło mnie odkąd się o nim dowiedziałem.

soupdog

Sama lokalizacja nie jest najszczęśliwsza, pamiętam przynajmniej kilka punktów gastronomicznych, które zajmowały ten lokal, wszystkie znikały dość szybko. Tym razem myślę jednak, że Soupdog utrzyma się tam przez długi czas. Dlaczego?

Idea Soupdoga jest prosta, krótkie menu z hot dogami, od klasycznego po bardziej wymyślne i dwie zupy które zmieniają się co tydzień i zawsze są przygotowywane z warzyw na które właśnie jest sezon.

zupy

Mam urlop, w związku z czym mogłem pojawić się w Soup Dogu w środku dnia. Nie spojrzałem nawet na menu zapisane na połykaczu przez okienkiem, tylko od razu zamówiłem jednego z hot dogów na którego miałem ochotę od dawna.

hotdogi

Kim Chi składa się z parówki wieprzowej, kim chi, azjatyckiej musztardy i czerwonej cebuli. Kilka chwil po zamówieniu w moje ręce trafia duży i bardzo ładnie prezentujący się hot-dog spoczywający na mocno ułatwiającej jedzenie tekturowej tacce. Prezentuje się na szóstkę, pachnie na szóstkę. Przy pierwszym gryzie, na początku czuję lekko chrupiącą na zewnątrz a bardzo miękką w środku bułkę świetnej jakości. Po chwili zaczynają ze sobą rywalizować intensywny aromat kim chi i genialna w smaku, średnio rozdrobniona i świetnie przyprawiona kiełbaska. Jeśli ktoś spodziewał się przemysłowej parówki z psa pomielonego razem z budą i łańcuchem, to będzie mocno zawiedziony. Jak się dowiedziałem, kiełbaski pochodzą z lokalnej masarni i robione są na zamówienie. To czuć. Kim Chi było tym czego oczekiwałem, nie przesadnie pikantna kapusta grała tu pierwsze skrzypce wśród dodatków i idealnie dogadywała się z kiełbaską.

kimchi kimchi w srodku

Postanowiłem spróbować wersji, gdzie to kiełbaska będzie się smakowo wybijać ponad dodatki. Zamówiłem więc Classica i poprosiłem, żeby nie dodawano mi do niego pomidora. W przerwie postanowiłem przepłukać kubki smakowe za pomocą arbuzowej lemoniady. Bardzo smacznej, intensywnie arbuzowej lemoniady z delikatnym ziołowym dodatkiem.

lemoniada arbuzowa

W kilka minut od zamówienia Classic wylądował w moich dłoniach. Taka sama jak poprzednio bułka oraz kiełbaska, świeży ogórek, czerwona cebula, pikle oraz sosy. Po wgryzieniu się w całość, zgodnie z moimi oczekiwaniami na pierwszy plan wybija się kiełbaska, jest świetna, doskonale przyprawiona, lekko pikantna i bardzo mięsna. Dodatki tutaj stanowią jedynie świeże i bardzo smaczne tło. Zjadam hot doga z wielkim smakiem i mimo początkowego planu spróbowania którejś z zup, postanawiam zostawić to sobie na jedną z kolejnych wizyt. Dwa hot-dogi sprawiły że byłem syty do wieczora.

classic bez pomidora classic wnętrze kiełbaska

Na pewno wrócę kiedyś do Soupdoga, hot dogi smakowały mi bardzo, każda z dostępnych kompozycji wygląda na dopracowaną i niezwykle smaczną. Spróbuję też na pewno zup, widać, że osoba je przygotowująca wie co robi. Siedząca niedaleko mnie dwójka turystów zajadała się jedną z zup z wielkim smakiem.

Ogłaszam, że na krakowskiej mapie street foodowej pojawiło się miejsce z bardzo dobrymi hot-dogami. Tak dobrymi, że przywołały w mojej głowie wspomnienia z Kopenhagi, gdzie zjadłem najlepszego hot-doga w życiu. Szczerze polecam.

Michał Turecki

Ceny:

Kim chi hot-dog – 10zł

Classic hot-dog – 8zł

Lemoniada Arbuzowa – 3zł

SoupdogDietla 44 (przejście na rogu kamienicy między Dietla i Stradomską pod akradami), Kraków

Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/soupdogpl

Rodzinny piknik Galerii Morena z Magdą Gessler

Tak smakuje dobry burger, czyli Adam w Po Byku Burger

Dodaj komentarz