http://streetfoodpolska.pl/web/wp-content/uploads/2016/11/1-1-1050x591.jpg

Smaki Gruzji na krakowskiej ulicy.

Ciągnie mnie ostatnio do rzeczy egzotycznych. Po przygodzie ze świetnymi uzbeckimi pierożkami Somsa, przyszedł czas na smaki kuchni gruzińskiej. Jakiś czas temu w budce znajdującej się przy przystanku Stradom na krakowskim Kazimierzu otwarł się street foodowy punkt restauracji Smaki Gruzji położonej nieopodal. W restauracji nie byłem, ale słyszałem wiele pochlebnych opinii, tym chętniej udałem się któregoś popołudnia pod wskazany adres.

Ruchu pod budką nie było, sympatyczny pan który mnie obsługiwał wyciągnął z podgrzewacza Chaczapuri z wołowiną, zainkasował opłatę i już mogłem się mojemu zakupowi bliżej przyjrzeć. Zawiniątko ważyło swoje, po odwinięciu z folii aluminiowej i pierwszym gryzie stwierdziłem, że chyba polubię się z gruzińską kuchnią. Delikatne ciasto francuskie kryło w sobie intensywnie przyprawiony wołowy farsz z dodatkiem cebuli. Było to bardzo aromatyczne, delikatnie pikantne i sycące. Bardzo przyjemne doświadczenie które na pewno któregoś dnia powtórzę.

2 3 4

Mimo, że jak stwierdziłem wyżej danie było sycące, to mnie nie wystarczyło. Postanowiłem spróbować jeszcze Chaczapuri z mieszanką serów. Było zimno, ciemno, do domu daleko. W takiej sytuacji nic nie poprawia humoru lepiej niż gorący, ciągnący się ser. Wróciłem więc pod okienko i poprosiłem o drugą porcję. W chwilę później trzymałem już w swoich dłoniach kwadratowe zawiniątko. Po odwinięciu i wgryzieniu się w przyjemnie przypieczone ciasto francuskie, na moich ustach zagościł szczery uśmiech. Mieszanka serów okazała się delikatnie słona, lekko pikantna i nieco się ciągnęła. Dla wszystkich fanów sera a zwłaszcza sera na ciepło, pozycja obowiązkowa.

5 6

Nie udało mi się spróbować wersji z pastą fasolową, ale nic straconego. Czuję w kościach, że nie będzie to moja ostatnia wizyta w tym miejscu. W street foodowym punkcie Smaków Gruzji wprawdzie nie napijemy się gruzińskiego wina, ale podawane tam jedzenie przeniesie nas choć na chwilę z ciemnego i zimnego Krakowa w piękne gruzińskie krajobrazy. Polecam.

Michał Turecki

Gruzińskie Smaki kiosk – przystanek MPK Stradom od strony Wisły.

Ceny:
Chaczapurii z mięsem wołowym – 8 zł
Chaczapurii z mieszanką serów – 7 zł

Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/smaki.gruzji/
There are no comments

Add yours