close
Na kiełbasę do Nowej Huty.

Na kiełbasę do Nowej Huty.

0udostępnień

Nowa Huta to dzielnica coraz popularniejsza wśród turystów, jednak znanych miejsc z dobrym jedzeniem tutaj nie ma. Niektórzy mieszkańcy Krakowa wspomną tutaj Restaurację Stylową przy Alei Róż, ja jednak tego miejsca nie lubię i uważam że to pomyłka, że właśnie tam zabierani są turyści zwiedzający tę unikalną dzielnicę z przewodnikiem. No chyba tylko po to, żeby pokazać, że w niektórych sferach życia nic się tutaj od 30 lat nie zmieniło. Śledzie są dobre ale oprócz tego? W lokalu w którym płacimy za napoje i zakąski musimy płacić za toaletę a do kawy mrożonej dodaje się cytrynowe lody. Widocznie akurat takie były na stanie. Pomyłka.

Na całe szczęście w Hucie można zjeść gdzie indziej. Dzisiaj odwiedzę kolejne miejsce bardzo znane, można chyba zaryzykować stwierdzenie że kultowe. Jest taka nieduża budka, do której szczególnie w letnie wieczory ciągną tłumy ludzi. Tłumy tęskniące za ogniskiem i pyszną, mocno przysmażoną i pachnącą dymem kiełbasą. Grill na parkingu Nowohuckiego Centrum Kultury znanego szerzej jako NCK od lat jest odwiedzany tłumnie przez okolicznych mieszkańców, pracowników okolicznych firm i taksówkarzy. Jedna z podstawowych zasad jedzenia na ulicy jest taka, że miejsce w którym stołują się taksówkarze oferuje jedzenie tanie i doskonałej jakości. Czy tak jest w istocie?

1

Z zewnątrz lokal nie prezentuje się oszałamiająco. Drewniana chatka większości większego garażu z kilkoma oknami. Po wejściu do środka z miejsca atakuje nas zapach dymu. Jest swojsko, mrocznie i bardzo klimatycznie. Miałem smak na kaszankę, jednak jak nas poinformował Pan z obsługi kaszanki nie ma i już nie będzie. Nic to, trudno, zdarza się, zjemy coś innego. Zamówiliśmy więc dwie kiełbasy zwykłe i jedną porcje białej. Usiedliśmy przy jednym ze stolików i czekaliśmy. Przez szparę w pleksiglasie oddzielającym palenisko od miejsc do siedzenia mogliśmy się przyglądać jak nasza kiełbasa jest opiekana.

grill palenisko

Dla mnie kiełbasa z ogniska musi być mocno opieczona, nie ma prawa być blada. Po kilku chwilach otrzymaliśmy pierwszą część naszego zamówienia. Na papierowych tackach uśmiechała się do nas ogromnych rozmiarów, pięknie przypieczona kiełbasa w towarzystwie musztardy i ketchupu oraz podgrzanej przez moment na grillu bułki.

kiełbasa closeup kiełbasa closeup1

Zabraliśmy się do jedzenia. Pierwszy kęs i rozmarzenie, widzę oczami wyobraźni ognisko w jakimś pięknym miejscu w towarzystwie grupy przyjaciół. Kiełbasa jest bardzo chrupiąca z zewnątrz, gorąca i średnio zmielona w środku. Doskonale. Perfekcyjnie. Nie lubię kiedy ktoś oferuje mi kiełbasę a do jedzenia dostaję parówkę. Osobne wspomnienie należy się bułce, przez podgrzanie otrzymała lekko chrupiącą skórkę w środku miękka i delikatna, wprost doskonała. Musztarda i ketchup też świetnej jakości, bardzo smaczne, o odpowiedniej konsystencji, doskonale uzupełniają smak kiełbasy.

kiełbasa closeup2

Po chwili zostaliśmy zawołani po białą kiełbasę. Okazało się, że na porcję białej kiełbasy składają się bułka oraz dwie sztuki kiełbasy. Dobrze się złożyło, łatwiej było się podzielić. Biała kiełbasa przyjemnie z wierzchu przysmażona, w środku bardzo soczysta, wyraźnie wyczuwalny posmak majeranku, dobra, ale nie rewelacyjna.

biała kiełbasa closeup biała kiełbasa porcja biała kiełbasa porcja1 biała kiełbasa

W lokalu oprócz kiełbasy można zjeść jeszcze steka z karkówki, fileta z kurczaka, udko z kurczaka oraz bardzo popularne oscypki z grilla.

Podsumowując, jeśli chcecie przypomnieć sobie jak smakuje dobra kiełbasa z ogniska a nie chce Wam się rozpalać ognia to w Krakowie macie dwa miejsca gdzie możecie takową zjeść. Jedno to Max Grill na parkingu NCK, drugie to kultowa niebieska nyska na parkingu przy Hali Targowej w godzinach nocnych, którą to mam plan zrecenzować jak tylko zrobi się cieplej. Kiełbasę z niebieskiej nyski, nie nyskę Wracając, z całego serca polecam. Bardzo klimatyczne, świetne miejsce z naprawdę doskonałą kiełbasą. A ja wrócę nie tylko na kiełbasę ale i na oscypka który tym razem już mi się po prostu nie zmieścił.

Warto wspomnieć że jedzenie można zamówić z dowozem do domu. Jeśli ktoś nie ma ochoty na spacer w okolice Nowohuckich Łąk.

Kiełbasa z ogniska z bułką – 7zł

Biała kiełbasa (2sztuki) z bułką – 8zł

Strona na facebooku: https://www.facebook.com/GrillNck

Strona internetowa: http://maxgrill.pl/

Na kiełbasę do Nowej Huty zapraszał Michał Turecki.

 

Tropem wietnamskich przysmaków. Część 2 – Nam Sajgon

Rock Burger, czyli rockowo tylko w nazwie.

Dodaj komentarz