close
English Ale, oh, English Ale, oh, jak wielbię English Ale

English Ale, oh, English Ale, oh, jak wielbię English Ale

0udostępnień

Dziś nieco nietypowy wpis. Specjalnie dla nas Antek „Niecny Książę” Stalich pisze o szantach, a przy okazji o angielskim piwie. Myślę, że miłośników „złotego trunku” wśród naszych Czytelników nie brakuje, więc przeczytacie ten tekst z zainteresowaniem.

Mała knajpa w starym porcie,
Gdzie w powietrzu wisi chmiel:
Zgrabna Nancy walczy z korkiem
By uwolnić English Ale.

Ucichł gwar i szum na sali,
A gdy wreszcie puścił szpunt… [razem!]

Ref. W górę szkło i pij na chwałę
Za angielskie, pyszne Ale.
W górę szkło i pij na chwałę,
Niech nam żyje English Ale.

English Ale, oh, English Ale,
Och, jak wielbię English Ale”


Te piękne słowa Marka Razowskiego powstałe w czasach Pereł i Łotrów Szanghaju są do dzisiaj śpiewane na koncertach, a fani na ostatnie dwa wersy refrenu wznoszą w górę kufle i szklanki z naszym pysznym krajowym piwem. Rzekłby ktoś, że naturalnie, w piosence mowa o piwie angielskim. Wizyta w dowolnym nieco lepiej zaopatrzonym supermarkecie powinna umożliwić nam zatem  zakup piwa angielskiego importowanego z Wielkiej Brytanii, w czym więc problem? Sęk w tym, że angielskie piwa typu „ale” dostępne u nas w puszkach patentu Guinnessa czy charakterystycznych kapslowanych butelkach to „ales”, lecz nie są to Prawdziwe Ale. Podobnie, importowana herbata Lipton jest – jak to okreslił znajomy Anglik – „produktem, który cudzoziemcy maja uznawać za esencję angielskości, ale my tutaj, wiesz, pijemy masowo produkowaną herbatę z dolnej półki”…

Żeglarzom i pozostałym rodakom udającym się w podróż do Wielkiej Brytanii naświetlimy parę tajników dotyczących doskonałego tradycyjnego piwa brytyjskiego znanego jako Real Ale [ri:l ejl].
Ponad trzydzieści pięć lat temu, tradycyjne angielskie Ale znajdowało się w całkowitym odwrocie, wyparte przez piwo beczkowe, filtrowane i transportowane pod ochronną poduszką sprężonego dwutlenku węgla. To współczesne piwo beczkowe, znane jako „keg beer” czy „lager” nie różni się znacznie od piwa produkowanego w Polsce.
Odwrót „Ale” oznaczał upadek całej masy małych browarów i zagroził tradycyjnym wartościom brytyjskim. W 1971 roku zawiązała się pozarządowa organizacja CAMRA (CAMpaign for Real Ale), grupująca browary, puby oraz freehouses (o tym dalej) i propagująca to szczególne piwo, które nazwano właśnie wtedy „Real Ale”, a słowo to weszło do potocznej angielszczyzny.

Real Ale jest piwem pochodzącym – podobnie jak niemieckie Weissbier – z górnej fermentacji. Niefiltrowane, nalewane jest do charakterystycznych beczułek (drewnianych ale i metalowych) z dwoma szpuntami – górnym i dolnym, szczepione drugim rzutem drożdzy i dostarczane do lokalu. Drożdże w beczułce wciąż pracują. Raz otwarta beczułka powinna zostać wypita w ciągu 24 godzin (a nigdy nie dłużej niż w 3 dni), ponieważ w kontakcie z tlenem z powietrza piwo najzwyczajniej w świecie się psuje. Jest to właśnie podstawowy powód dla którego poza lokalem brytyjskim Prawdziwego Ale nie sposób dostać. Smakowo istnieją liczne odmiany Real Ale – od jasnego słodowego o małej zawartości chmielu, poprzez rozmaite odmiany bladych czy gorzkich „ales” do portera i mocnego piwa typu stout. 

Gospodarowanie beczułką Real Ale wymaga od właściciela lokalu prawdziwych umiejętności. Musi on zaplanować najpierw ile beczułek i którego piwa trzeba otworzyć, aby piwo na pewno udało się sprzedać. Następnie, właściciel usuwa dolny szpunt i upuszcza odrobinę piwa tak, aby usunąć z dna nadmiar drożdzy i upuścić ciśnienie. Dolny szpunt wraca na miejsce, a usuwa się górny i podłącza pompkę ręczną. W odróżnieniu od piwa „lager” w Real Ale znajduje się jedynie niewielka ilość rozpuszczonego dwutlenku węgla, piwo pompuje się więc do szklanek ręcznie, nalewa się także piwo pod własnym ciśnieniem, a w Szkocji coraz częściej stosuje się pompki elektryczne. Real Ale podawane jest w temperaturze 12-14 C, jest więc przyjemnie chłodne, lecz nie zimne.
Real Ale zamawiamy na pinty [pajnt] czyli 568 cm3 lub półpinty half pints [ha:f pajnt]. Jak zamawiać? Podchodzimy do baru i dzielnie mówimy „a pint of real ale, please” [e pajnt of ri:l ejl pli:z]. Na dowolne pytanie barmana:
 • Albo pokazujemy na kranik z napisem John Smith lub Greene King, jeśli taki występuje (są to dwie najpopularniejsze marki angielskie)
 • Lub też mówimy odważnie „good local one” [gu:d loukal uan] (bo miejscowe piwo będzie na pewno dobre i świeże)Zapewniam, ze Anglicy docenią nasze zainteresowanie ich ukochanym piwem i zrealizują naszą prośbę z przyjaznym usmiechem.
  Real Ale może nie smakować naszym piwoszom, nie ma bowiem pianki (lub pianki jest niewiele), nie jest zbyt klarowne, a w smaku zamiast przejrzystości cechuje je bogaty smak. Jak to napisał w jednej ze swych powieści angielski pisarz fantasy Terry Pratchett: „Piwo [w domu] było sosem przyrządzonym z chmielu. Miało strukturę. Miało zapach, chociaż czasem człowiek wolał się nie zastanawiać czego konkretnie jest to zapach. Miało gęstość. Ostatnie poł cala w kuflu można było jeść łyżką”. Znakomita charakterystyka ciężkiego Real Ale i rewelacyjna angielska autoironia. Według mnie, Real Ale jest niezwykłe i warto je spróbować, a nawet polubić.
  Parę słów o brytyjskich lokalach. Dzielą się one na puby i freehouses. Pub jest piwiarnią sensu stricto, należącą do konkretnego browaru. Nie dostaniemy tam nic poza piwem i przekąskami. Freehouse jest piwiarnią prywatną, której właściciel ma prawo sprowadzać piwa z całego świata i on negocjuje z browarami ceny. We freehouses można dostać za bardzo umiarkowaną cenę około 7 GBP (około 42 zł) danie dnia, składające się z dwóch identycznych potraw. Możemy więc dostać dwie wielkie porcje pysznej ryby z frytkami (fish and chips – nie kupujcie tej potrawy w budce!) czy dwie porcje Yorkshire pudding, albo dwie porcje meatpie i tak dalej. Taki zwyczaj znacznie potania koszty żywienia jeśli jestesmy we dwójke.
  Dariusz Ślewa „Stłukla” (nieżyjący już dziś wokalista Smugglers)polecał odwiedzenie w londyńskiej dzielnicy Putney lokalu szantowego Halfmoon Putney. Jestem pewien, że w lokalu tym można połączyć rozkosze ducha z rozkoszami ciała, w tym piciem Real Ale.
  Język sięga Ci do pasa,
  Widok cieczy cieszy Cię…
  English Ale, oh, English Ale,
  Och, jak wielbię English Ale

Kochani, warto spróbować.

Autor: Antek „NiecnyKsiaze” Stalich
Zgadzasz się z nami? Nie zgadzasz? Masz własną opinię? Skomentuj ten post!
Opinie wulgarne, wyglądające, jak nachalna reklama, reklamy itp. będą usuwane.

Pizza jedna z lepszych i inne dodatki, mniej ważne

Szedłem na mrozie deptakiem jedząc kanapkę z kurczakiem

4 komentarze

 1. Bardzo ciekawy artykuł i fajnie opisany. Ja od siebie dodam tylko tyle, że piwa w stylu Ale są bardzo smaczne, ale my chyba jeszcze nie dojrzeliśmy do ich kosztowania. Do pewnych rzeczy trzeba samemu dojść. Ale to po prostu piwo górnej fermentacji, a z kolei tu używa się zupełnie innych drożdży. Te z kolei mają ogromny wpływ na smak… Nie ma to tamto, jak ktoś bardzo jest przywiązany do klasycznego lagera, w Ale nie zasmakuje. Poza Guinessem, polecam także piwo Spitfire i Meantime :) Mam tylko cichą nadzieję, że z czasem docenimy smak piw górnej fermentacji i nie będzie trzeba jeździć aż na wyspy, by napić się real ales.

 2. Najlepsze real ale są oczywiście ze Skinnersa (z Kornwalii) a ich najlepszy produkt to Helligan Honey, niestety rzadko dostępny ale jak już jest w Fortescue (nasz ulubiony pub w Plymouth), to pijemy do końca beczki. Warto też wspomnieć, że real ale są, czasemi nawet sporo tańsze od tych skikaczy lagerów typu Stella, których nie da się pić.

Dodaj komentarz