close
Duży i soczysty – kurczak z rożna w 4 Mobiles

Duży i soczysty – kurczak z rożna w 4 Mobiles

0udostępnień

Obok zapiekanek był to symbol polskiego jedzenia ulicznego. W latach komuny i tuż po jej upadku pierwsze w Polsce food trucki sprzedawały go na ulicach, giełdach i wszelkich imprezach plenerowych. Kurczak z rożna, smak mojego dzieciństwa. Przez lata na topie, od połowy lat 90-ych XX wieku systematycznie wypierany przez kebaby i inne fast foody. W sumie nic dziwnego – mimo niewysokiej ceny coraz częściej kojarzył się z suchym, niesmacznym kawałkiem podłego mięsa. Coraz mniejszym kawałkiem dodajmy.

Ostatni raz jadłem kurczaka z rożna poza domem ponad 4 lata temu. Wówczas już coraz chętniej wybierałem hot dogi, hamburgery i kebaby. Poza tym liczba miejsc, w których kurczaka można było kupić topniała niemal z każdym dniem. A ostatni raz przelał czarę goryczy – kupiliśmy takiego kuraka w hipermarkecie, przy którym zatrzymaliśmy się będąc w trasie. Mięsa na nim (kurczaku) było niewiele, bardziej go wysysaliśmy niż obgryzaliśmy, suchy był niemiłosiernie, a smaku kurczaka nie dało się wyczuć pod warstwą przypalonych przypraw. Bardziej najadł się pies na parkingu przed sklepem, któremu daliśmy resztki, niż my. To ostatecznie przesądziło, że patrząc w menu w budach z fast foodem kurczaka celowo nie zauważałem.

Aż do wtorku. Poczułem przemożną chęć spożycia Kanapki Michała. Dawno już w 4 Mobiles na Astronautów nie byłem, więc postanowiłem to nadrobić. Trochę się zmieniło – już nie tylko okienko, ale dobudowana wiata z daszkiem, można wejść i zasiąść przy stoliku. Duży plus, szczególnie podczas deszczu. Menu nadal atrakcyjne dla fastfoodożercy:

 

P1010889 P1010890 P1010891 P1010892

Miałem już zamówić kanapkę, ale … Na potykaczu przeczytałem, że od dziś można kupić kurczaka z rożna – cały 20 zł, udko 6 zł. Z powodów wymienionych wcześniej zapewne informację tę zignorowałbym, ale 4 Mobiles to miejsce, które NIGDY mnie nie zawiodło.  Więc… tutaj obudził się diabełek… Może by jednak udko? A co tam udko, wezmę kurczaka. Tak też zrobiłem. Nie ukrywam, że zdecydowałem się zamówić całego bo spodziewałem się kurki wielkości główki dziecka, więc pewien byłem, że pójdę do domu co najwyżej w miarę najedzony. No cóż… Wielkość główki dziecka to miała bułka, którą do kurczaka dostałem (padło pytanie, czy chcę jakieś sosy, ale postanowiłem zjeść bez nich).

 

P1010893 P1010894 P1010895

Zdjęcia tego nie oddają, ale kurczak na pewno kilogram ważył. Jak nie więcej. To raz. Dwa – mięso jest niesamowicie soczyste i bez problemu odchodzi od kości. Trzy – kurczak doprawiony jest delikatnie, przyprawy nie tłumią smaku mięsa. Cztery – kurczak został przyprawiony także od środka (czosneczek!).  Zjadłem udko, skrzydełko, pół piersi i pół bułki i… poczułem sytość. A nie jadłem obiadu. Poprosiłem więc o zapakowanie i zabrałem resztę do domu. W domu odwiedził mnie wujek i ostatecznie potwierdził jakość kurczaka. Wujek za komuny m.in. handlował kurczakami z rożna właśnie, więc doskonale wie, co i jak. Otóż po spróbowaniu orzekł iż kurczak wart zakupu, bo po pierwsze nie śmierdzi karmą ani innym syfem, którym kurczaki się faszeruje (a jest na to wyczulony), a po drugie z uznaniem potwierdził moje przypuszczenie, że kurczak doprawiony został także od środka.

Podsumowując: polecam. Takim kurakiem bez problemu najedzą się 3 osoby. Dokupcie do tego kilogram frytek za 13 zł i za 33 zł macie obiad dla 4 osób. Jeśli podobnie jak ja unikaliście kurczaków z rożna, bo nie lubicie suchego mięsa, w którym tylko skóra jest posypana przyprawami, a mięso nie ma smaku – spróbujcie kurczaka w 4 Mobiles.

Mam tylko jedną uwagę – przydałaby się też wersja przyprawiona na ostro, wracając z piwa czy wódeczki taki kurczak na ostro świetnie by zagrał jako zamknięcie wieczoru.

P.S. Nie spytałem, czy kurczaki dostępne są też w ich drugim lokalu na Paderewskiego.

P.P.S. Bierzcie ulotki. Z ulotką 10% taniej (obowiązuje w obu lokalach na dowolne zamówienie).

P.P.P.S. Od lutego ruszają z dowozem. Dla mnie większego znaczenia to nie ma, ja wpadam tam na typowego fasta, ale jeśli ktoś zamawia do domu dania obiadowe to pewnie ta wiadomość go ucieszy.

4 Mobiles znajdziecie w Kielcach na ul. Astronautów 1 (róg z ulicą Źródłową, tuż przy Statoilu). MAPA.

 

Piękni i Bestia, czyli Marcin i Qń vs Combo Tower Burger

Łódź Street Food Festival – lista obecności

Dodaj komentarz